Statystycznie jedna na pięć osób na świecie cierpi z powodu infekcji grzybiczej na stopach i palcach u stóp. Chorobę najczęściej powoduje zabudowane obuwie (lub mówiąc ściślej fakt, że bez przerwy je nosimy). Niedostateczna wentylacja stóp, wysoka temperatura i wilgotność stwarzają doskonałe warunki dla rozwoju chorobotwórczych zarazków i mikroorganizmów, co z kolei doprowadza do pojawienia się infekcji.
Przyczyny choroby
- Bezpośredni kontakt z grzybem
- Kontakt ze skórą zarażonych osób
- Kontakt ze skażonymi powierzchniami pod prysznicami, w saunach, szatniach
- Korzystanie z niesterylnych narzędzi do pedicure, brudnych butów i ręczników
Objawy
Swędzenie to najczęstszy objaw infekcji grzybiczej, a także pieczenie i stan zapalny skóry. Po narażeniu na infekcję grzybiczą, skóra w końcu zaczyna się łuszczyć i pękać. Zaognione miejsca mogą wywołać ból. W późniejszym stadium grzybica atakuje paznokcie, które zaczynają się kruszyć, a nawet odpadać. W poważnych przypadkach, infekcja grzybicza prowadzi do infekcji bakteryjnej, która jest jeszcze bardziej szkodliwa dla zdrowia.
Istotny jest fakt, że objawy infekcji zależą od rodzaju grzyba, który zaatakował skórę. Grzybica międzypalcowa atakuje głównie przestrzeń pomiędzy czwartym a piątym palcem u stóp. Zainfekowane miejsca z czasem zaczynają się łuszczyć i w końcu pękać, zwiększając uczucie bólu, a infekcja wpływa na ogólny stan zdrowia.
Grzybica mokasynowa zaczyna się od uczucia bólu w stopie, na której następnie pojawiają się zgrubienia i spękania. Zaawansowane stadium infekcji przenosi się także na paznokcie, które w końcu zaczynają się kruszyć i mogą odpaść.
Grzybica może pojawić się także na spodzie stopy w postaci podskórnych pęcherzyków wypełnionych płynem. Często łączy się z infekcją bakteryjną.
Diagnoza i leczenie
Infekcję grzybiczą powinien zdiagnozować specjalista w placówce medycznej. Zainfekowane obszary stóp podlegają badaniu, a pacjenta prosi się o wymienienie objawów oraz pyta, czy w przeszłości występowały podobne symptomy. Pobiera się próbki z zarażonych miejsc, które poddawane są analizie, by określić rodzaj grzyba.
We wczesnych stadiach choroby pacjentom przepisuje się kremy i maści, które mogą znacząco zredukować objawy lub całkowicie wyeliminować grzybicę. W późniejszych stadiach infekcja może być leczona za pomocą leków przeciwgrzybicznych podawanych doustnie (tabletek).
Zazwyczaj leczenie grzybicy w placówkach medycznych jest niezwykle kosztowne, a niektóre leki mogą nie przynieść pozytywnych efektów. Oczywiście większość ludzi woli unikać leczenia operacyjnego, jeśli to tylko możliwe i teraz będą mieli taką szansę, ponieważ opracowano lek o nieocenionej skuteczności.
O kremie Fungalor
Niezależne badania przeprowadzone przez węgierskich lekarzy potwierdzają, że w 97% przypadków lek ten zwalcza infekcję grzybiczą. Krem Fungalor jest w stanie całkowicie zniszczyć grzyba i bakterie, które zaatakowały stopę. Jest to opatentowany lek, który przeszedł wszelkie próby kliniczne i przynosi pozytywne rezultaty.
Skład
- Arnika ma działanie antybakteryjne i zmiękczające, łagodzi swędzenie
- Mentol łagodzi ból
- Rumianek ma efekt łagodzący i przeciwzapalny
- Oliwa z oliwek
Stosowanie kremu Fungalor nie wymaga posiadania specjalistycznej wiedzy. Kolejną zaletą leku jest to, że mogą go używać dzieci. Zawiera wyłącznie składniki organiczne i naturalne, co obniża ryzyko wystąpienia efektów ubocznych i reakcji alergicznych.